Mapy Tatr

 

Informatory map

Druga strona mapy to informator. Nie jest to wcale takie oczywiste, w wielu krajach mapy są drukowane tylko jednostronnie. Do polskiej tradycji należy zapełnianie rewersu informacjami tekstowymi, my staramy się, by treść ta była możliwie bogata i kolorowa.

green_red_1.gif 

Najczęściej spotykanym elementem rewersu jest informator krajoznawczy. Przybiera on postać alfabetycznie ułożonych opisów miejscowości i obiektów, jak na mapach PPWK, lub przedstawienia informacji o geologii, klimacie, wodach, roślinach i zwierzętach jak u nas. Może to być suchy tekst, albo też wzbogacony rysunkami, profilami i mapkami. Znajdziesz tu przekrój geologiczny przez Tatry albo Pieniny, diagramy klimatyczne, fotografie skał tatrzańskich, plan Mylnej Jaskini, schemat pięter roślinnych. Specyfiką naszych map są sylwetki ptaków w locie; jak zobaczysz lecącego dużego ptaka, szybko rozwiń mapę i od razu dowiesz się czy to orzeł czy „tylko” jastrząb. Winietki zwierząt i roślin, znane z mapy, tu mają dodatkowo podpisy po łacinie.

Często można spotkać opisy ciekawszych szlaków turystycznych, propozycje wycieczek. Na naszych mapach przybiera to postać informatora o dolinach. Cennym uzupełnieniem są szczegółowe dane o schroniskach wraz z fotografiami i miejscami na pieczątki. Warto wcześniej zadzwonić, by upewnić się, czy można liczyć na nocleg w pokoju, czy też jedynie na podłodze.

Schemat szlaków to kolejny ważny element informatora, popularny od dawna w wielu krajach. Na podkładzie mapy graniowej lub cieniowanej dominują szlaki, zazwyczaj z czasami przejść. To mapka bardzo pomocna w planowaniu wędrówek.

Punktem wypadowym w góry są miasta lub miasteczka położone u ich stóp. Na mapach można znaleźć szczegółowe plany Zakopanego, na naszej mapie Tatr Wysokich są również plany Szczyrbskiego Jeziora, Starego Smokowca, Tatrzańskiej Łomnicy i Nowej Leśnej, popularnej wśród naszych rodaków wsi noclegowej. Do mapy Pienin są dołączone plany Krościenka nad Dunajcem i Szczawnicy, jest również mapa masywu Trzech Koron i Sokolicy w dużej skali.

Praktyczne informacje dla turystów odwiedzających Tatry i Zakopane są zgromadzone w informatorze turystycznym. Można tu znaleźć mnóstwo numerów telefonów i adresów ważnych obiektów.

Na rewersie jest dużo miejsca, zatem wydawcy umieszczają tu jeszcze inne ilustracje. Są to panoramiczne zdjęcia lotnicze, modele trójwymiarowe terenu. Naszą specjalnością są panoramy z najbardziej popularnych szczytów oraz mapy zasięgów telefonów komórkowych. Te ostatnie są syntezą zasięgu 3 sieci polskich i 2 słowackich. Pokazują zasięg w przybliżeniu, bo warunki w górach są bardzo zmienne. Telefony komórkowe w górach to możliwość zadzwonienia do bliskich i pochwalenia się zdobyciem trudno dostępnego szczytu. Spełniają olbrzymią, pozytywną rolę w informowaniu TOPR lub Horskiej Służby o wypadkach.

 

Bogaty informator mapy to rzecz nieoceniona w trudnych sytuacjach, ale także w trakcie niepogody, podczas pobytu w schronisku. Jeżeli tylko nie jest nudny, może się stać przyjemnym dodatkiem do mapy. 

 

© Michał Siwicki

strona główna

produkty

nowości

nagrody

cechy map

historia

linki

fotografie